Kuron Kaplama

Kuron Kaplama Nedir?

Kuron kelime anlamı itibariyle “dişin dışarıdan görünen kısmı” olarak ifade edilmektedir. Dişin üst kısmı yani; besinlerle ilk temas eden kısmı olan yüzeyinde kaybedilmiş görsel ve işlevsel niteliklerin yeniden kazandırılabilmesi adına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş hekimliğinde bir diş kaplama yöntemi olarak uygulan kuron kaplama oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yüksek oranlarda ısırma basınçlarına karşı dayanıklı olduğundan işlevsel özellikler bakımından orijinal dişlere en yakın niteliklerde sonuçlarla karşılaştırmaktadır.

Kuron Kaplamalar Nasıl Yapılır?

Dişte bulunan koruyucu mine tabakasının çeşitli darbelerden dolayı kırılması, aşınması gibi problemlerde çiğneme fonksiyonunda eksilmeler görülmektedir. Bu tür durumlarda diş teknisyenlerinin aldıkları ölçülere bağlı olarak belirli kalıplar içerisinde oluşturulan suni yapıların sorunlu bölgeye uygulanması şeklinde yapılır.

Yapay bir şekilde elde edilen kuron hastanın ağzına oturtulur çiğneme ve konuşma fonksiyonları ayarlandıktan sonra daimi olarak yapıştırılır. Kuronun dişte ilgili bölüme yapıştırılabilmesi adına dişte kesi işlemi uygulanır. Kesi işleminin yapılması kaplamanın yapılacağı dişlerle doğal dişlerin aynı yapıda olmasını sağlamak ve görünüm bakımından doğallığın korunmasıdır. İşlem esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeyecektir. Lokal olarak uyuşturulan bölgede işlem yapılırken hastanın herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermediğini belirtelim.

Kuron Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Sabit kuronların uzun ömürlü ve doğal görünümlü olması adına düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı elde edilmelidir. Ağız hijyen ve bakımına özen gösterildiğinde hem kuronlar hem de doğal dişler korunmuş olacağından hasta günlük yaşam fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirebilecektir. Tüm bunların yanı sıra kuron kaplamanın gerçekleştirildiği dişe çok ağır darbe ve basınçlar uygulamamak gerekir. Ceviz, fındık gibi dişleri zorlayacak türden yiyecekleri dişlerle kırmamaya özen gösterilmelidir. Son olarak diş hekimine düzenli kontrollere gidip kuron kaplamaların durumu hakkında bilgi almalısınız.

Kuron Kaplamalar Nasıl Görünür?

Kuron kaplamaların yapılması aşamasında diş hekiminin birincil amacı doğal görünüme en yakın sonuçları elde etmektir. Kaplamanın doğal dişlere benzetilmesi aşamasında diş renginin diğer dişlerle uyumu, boy uyumu gibi faktörlere dikkat edilir.

Kuron Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Kuron kaplama malzemeleri doğal görünüm sunar.
Kuron kaplamalar oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıdadır.
Diş etleri ile güzel bir uyum sağlarlar.
Alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
Kuron Kaplama Uygulamaları İçin En Uygun Malzeme

Diş hekimi dişlerinizin durumu ile ilgili bu konuda nihai karara varacaktır. En çok tercih edilen kuron kaplama porselenden elde edilmiş kaplamalardır. Metal destekli porselen kaplamalarında sıkça tercih edildiğini görüyoruz. İkisi arasındaki temel fark tam porselen kaplama türünün daha estetik görüntüler sunmasıdır.